Zużyty sprzęt elektroniczny oraz elektryczny – co powinno się z nim przedsięwziąć?

Posted on 20/08/2021 7:11pm

Elektrośmieci, czyli zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny nie może trafiać do zwykłego pojemnika na śmieci. Utylizacja tego typu odpadów powinna być przeprowadzana we właściwy sposób. Co więc muszą zrobić osoby, które chcą pozbyć się zużytej lodówki, zepsutych elektronicznych zabawek czy świetlówek, które już nie świecą?


W Polsce od 2005 roku obowiązuje ustawa, która mówi, że zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny powinniśmy oddać do punktu skupu, w którym gromadzone są tego typu odpady. Zgromadzony w skupie zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny oddany zostanie następnie do firmy, która zajmuje się utylizacją lub recyklingiem tego typu odpadów - utylizuj sprzęt AGD. Tego typu odpady mają w swoim wnętrzu takie pierwiastki, jak ołów, kadm i rtęć. Wskazane substancje są naprawdę szkodliwe, dlatego elektrośmieci nie mogą trafiać na zwykłe wysypisko śmieci. Warto jednak pamiętać, że mogą one zostać jeszcze raz wykorzystane, stąd zalecenie, aby zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny oddawany był we wskazane miejsce recyklingu lub utylizacji.
sprzęt elektroniczny
Source: pixabay.com


Nieużywane już meble, sprzęt RTV i AGD, części od samochodu nie mogą zostać wywiezione na wysypisko śmieci. Co powinno się w związku z tym z nimi zrobić? Kupując nową lodówkę, nowy komputer lub nowe świetlówki, możemy te, które wymieniamy na nowe oddać do sklepu lub punktu, który zajmuje się ich naprawą. W zdecydowanej większości przypadków niektóre gminy raz w roku czy raz na sześć miesięcy prowadzoną zbiórki takiego niesprawnego sprzętu RTV i AGD - poznaj możliwości firmy Utylnia . W ramach odbywających się zbiórek można oddać także zużyte opony do samochodu lub [FireTMS] motocykla i akumulatory. To ogromne ułatwienie dla mieszkańców, którym nie obce jest środowisko naturalne.

Natomiast w innych gminach w punktach najbardziej intensywnego ruchu mieszkańców umieszczane są specjalne pojemniki, do których mieszkańcy mogą wrzucać niedziałające już baterie i świetlówki. Wskazane działania mają przed sobą jasno określony cel: troskę o środowisko, w którym żyjemy. Pamiętać należy, że za wyrzucanie elektrośmieci do tradycyjnych pojemników, w których umieszczamy odpady zagrożone jest karą grzywny.

Wiedz, że nasze linki (https://sklep.techkar.pl/) kierują wyłącznie do najbardziej ważnych witryn, na których odnajdziesz wyłącznie wartościowe wiadomości.

Kara ta jest naprawdę dotkliwa, może wynosić nawet pięć tysięcy złotych. Nie opłaca się więc ich wyrzucać do normalnych śmieci również ze względów ekonomicznych. Taka kara może bowiem negatywnie odbić się na kondycji naszego portfela.

Tags: recykling, Utylizacja, środowisko naturalne