Zasadafunkcjonowania wyłączników silnikowych

Posted on 05/09/2022 7:53am

Każdy elektromechanik wie, jak ogromne znaczenie mają tak zwane wyłączniki silnikowe. Wyłącznik silnikowypełniniepomiernieznaczącąfunkcję przy obwodach napędów elektrycznych.


kuchnia




Strzeże silniki oraz instalacjepoprzezodpowiedź na przekształcenie prądu przeciążeniowego oraz zwarciowego. Zastosowanie wyłączników silnikowych powiązane jest w większości przypadków z krótszymi sekwencjamiodpoczynkusprzętów. Dotyczy to również dotematudokładności przy przymusiegwałtownegoruszenia.


wyłączniki silnikowe
Source: pixabay.com


Inna definicja wskazującazakres znaczenia sprzętu – wyłącznik silnikowy pokazuje na inny terenfunkcjonowania. To znaczy – polecane wyłączniki silnikowe to komponenty do syntezy, ochronyirozłączaniasystemów prądowych. Dotyczy to zwłaszcza obciążeń z silnikami. Wyłącznik silnikowy chroni silniki przed zniszczeniemściślesprzężonym z nagłym przerwaniem ciągłości pracy. Niedostatek wyłączników silnikowych może przyczynić się do przeciążenia oraz zwarć w zakresieukładów obwodowych. Zabezpieczenie przeciążeniowe to termiczny wyzwalacz zabezpieczający uzwojenia silnika. Do wyłączników silnikowych można dokupićdodatkoweprzedmioty: wyzwalacz zanikowy, wyzwalacz wzrostowy, styki pomocnicze i wskaźnik wyzwolenia. Nadzwyczaj pomocne są styczniki pomocnicze. Integrują się ze stykami głównymi. Służą do sygnalizacji zdalnej stanu załączenia i do obopólnej blokady aparatów - wyłączniki krańcowe. Styki sygnalizacji wyzwolenia umożliwiają przekazanie informacji o pobudce wyzwolenia wyłącznika silnikowego.


Wyzwalacze napięciowe pracują na zasadzie działania elektromagnesu, natomiast zanikowe wyciszają silnik, w sytuacji gdy nie ma już napięcia. Wyzwalacz wzrostowy wyłącza silnik, w sytuacji gdy zostanie do niego przystawioneodpowiednie napięcie.

Tags: materiał, maszyny, Bor, temat