Wspaniały pomysł na hobby, czy raczej drogie zabawki dla bogatych, czyli parę słów o modelarstwie rc

Posted on 28/09/2018 7:15am

Modelarstwo rc, czyli modele, jakie są sterowane na odległość za pomocą fal radiowych. Kto z nas będąc małym dzieckiem nie marzył o tym, by posiadać mały model wyścigówki ze zdalnym sterowaniem?
akumulator lipo
Ostatnimi czasy modelarstwo rc staje się coraz bardziej popularne, a czas kiedy dostępne było praktycznie jedynie dla pasjonatów, jacy sami własnoręcznie tworzyli swoje modele mamy na szczęście już dawno za sobą. Sklepy modelarskie rc mają w swojej ofercie szeroki wybór zarówno gotowych modeli a także komponentów potrzebnych do ich budowy. Od czego jednak zacząć zabawę z modelarstwem? Modele możemy ogólnie rozróżnić na jeżdżące, pływające a także latające. Naszą zabawę z modelarstwem trzeba więc zacząć od wyboru rodzaju modelu, jaki będzie nas interesował. Dla początkujących amatorów poleca się modele, jakie nie są za bardzo trudne w kontrolowaniu. Rozmaite sklepy modelarskie rc (np. ) mają w swojej ofercie takie modele nawet za kilkaset złotych.Kolejnym krokiem jest wybór typu napędu, który będziezastosowany w naszym modelu. Obecnie do napędu modeli stosuje się silniki spalinowe, które potrzebują specjalnego paliwa nitro, tzn. odpowiedniej mieszanki nitrometanu, lub silniki elektryczne, jakie wymagają właściwych źródeł energii, jak na przykład akumulatory lipo, czyli litowo-polimerowe. Napęd spalinowy polecany jest jednakże dla bardziej zaawansowanych ze względu na to że ich obsługa jest znacznie wymagająca, a również konieczne jest odpowiednie przygotowanie, a właściwie dotarcie silnika oraz regulacja. Najbardziej zaawansowane są oczywiście modele latające, które wymagają odpowiedniej wprawy do tego, by nimi sterować. W modelach samolotów zastosowanie mają również silniki odrzutowe.

wnętrze akumulatora samochodowego
Author: Dilshan Jayakody
Source: http://www.flickr.com
Ze względu na rozmiary takich modeli, które osiągają nawet ponad metr długości oraz tyle samo rozpiętości skrzydeł, a także prędkość jaką mogą one osiągać, to znaczy do 250 km\h takie modele mogą być bardzo niebezpieczne i wymagane jest duże doświadczenie, aby nimi kierować. Ceny takich modeli są też odpowiednio większe. Za największe modele z silnikami odrzutowymi trzeba zapłacić nawet kilkanaście tys. zł. Początkujący amatorzy modelarstwa rc powinni jednakże postawić na modele jeżdżące z silnikami elektrycznymi wyposażone w akumulatory lipo. Modelarstwo rc może być kosztownym hobby, lecz by zacząć z nim zabawę wcale nie trzeba dysponować sporymi funduszami. Wystarczy odwiedzić sklepy modelarskie rc i zakupić swój pierwszy model, a na pewno uśmiech długo nie zejdzie nam z twarzy.

Tags: modele, silniki