W jaki sposób funkcjonuje centrala telefoniczna? Z jakich urządzeń się składa?

Posted on 09/07/2020 7:50am

Jest całą masę urządzeń, jakich nie spotykamy na co dzień, a pełnią one bardzo ważną rolę. Funkcjonują one poniekąd "w tle" zapewniając bezawaryjną pracę wielu różnego rodzaju sprzętom.


centrala telefoniczna
Author: Piotr Drabik
Source: http://www.flickr.com


Poniżej przedstawimy zespół urządzeń, który pozwala na niezakłóconą komunikację przez telefon.


siemens
Author: Ingo
Source: http://www.flickr.com
Przykład to centrala telefoniczna, jaka składa się ze sporej ilości podzespołów pomagającym połączyć się ze sobą abonentom sieci telekomunikacyjnej w celu przekazania różnego rodzaju informacji. Sprzęt, o którym mowa można rozdzielić na dwie grupy. Pierwszą jest grupa komutacyjna pomagająca łączyć ze sobą rozmowy. Natomiast reszta odpowiada za odpowiednią pracę całej centrali. Poziom oraz zaawansowanie central może być bardzo różny, w zależności od tego, kiedy je zrobiono. Mowa tu o technologii analogowej i cyfrowej, która jest rzecz jasna nowocześniejsza. W obydwu przypadkach inny jest sposób funkcjonowania, lecz też przesyłania informacji.


W takiej grupie sprzętów komutacyjnych znajdują się na przykład łącznice. To one odpowiadają za ustawianie ze sobą łączy w taki sposób, ażeby udało się przeprowadzić połączenie. Ta łącznica składa się również z szeregu mniejszych sprzętów, do których należą między innymi Urządzenia do sterowania, łącza abonenckie i międzycentralowe, sieć połączeniowa, czy wyposażenie linowe. Łącznice sterowane są ręcznie lub automatycznie. Ten ostatni sposób może być elektroniczny, cyfrowy albo też odbywa się elektromagnetycznie.


To tylko skrótowy opis objaśniający czym tak naprawdę jest centrala telefoniczna jak również z jakich podzespołów się składa. Dokładniejszy opis na pewno wymagałby zagłębienia się w bardziej skomplikowane oraz techniczne detale.

Tags: telefon, wygląd, Urządzenia, jakość