W jaki sposób funkcjonują kserokopiarki? Jakie elementy są ważne? O jakich rzeczach trzeba pamiętać?

Posted on 08/07/2020 7:31am

Kserokopiarka to urządzenie, które umożliwia wykonanie kopii dokumentu oraz dwuwymiarowych elementów graficznych. Pierwszym producentem była firma Xerox, a pierwszą z udanych kopii dokumentu wykonano w 1938 roku. W Polsce te urządzenia pojawiły się dopiero w latach siedemdziesiątych, lecz obecnie trudno sobie wyobrazić by można było obejść się bez takiego sprzętu.
ksero
Author: http://www.sxc.hu
Source: http://www.sxc.hu
Obecnie już te urządzenia są czymś normalnym, jest też wiele miejsc, gdzie możemy oddać je do naprawy, jak serwis kserokopiarek Wrocław - . Podstawowym elementem tego typu urządzenia jest metalowy wałek, czyli bęben, który pokryty jest warstewką związków selenu, lecz i krzemu amorficznego lub organicznego fotoprzewodnika. Związki te mają właściwości fotoelektryczne, co powoduje, iż w zaciemnieniu są izolatorami prądu elektrycznego. Wtedy można zaobserwować, że światło wytwarza w nich nośniki prądu elektrycznego.

Jest tak, bo warstewka związków przewodzi w konkretnych miejscach prąd elektryczny. Następnie bęben obraca się i przechodzi poprzez kolejne etapy tworzenia obrazu. Elektryzowanie polega na tym, że blisko górnej części bębna umieszczona jest elektroda, jaka elektryzuje bęben. Następnie dochodzi do naświetlenia, w czasie jakiego naelektryzowany fragment bębna przesuwa się nad miejsce, a tam wytwarza się obraz skopiowanego dokumentu. W miejscach, gdzie padnie światło zachodzi wewnętrzne zjawisko fotoelektryczne, powoduje, że substancja pokrywająca bęben zamienia się w przewodnik prądu elektrycznego.
ksero
Author: Vernon Chan
Source: http://www.flickr.com
Właśnie w tych miejscach bęben przestaje być już naelektryzowany.
Skopiowany obraz danego elementu może być stworzony dzięki układowi optycznemu kopiarki, lecz w nowszych modelach skopiowany przedmiot może się oświetlić, zaś obraz zamieniany jest w wersję cyfrową, jaka po obróbce praz przekształceniu w komputerze kserokopiarki sama wytwarza światło, które naświetla bęben. W zależności od tego, jakiego typu posiadamy kopiarkę musimy niestety liczyć się z awariami. Całe szczęście istnieją punkty, jak serwis panasonic Wrocław, w jakich można naprawić każdy sprzęt powyższej firmy - sprawdź szczegóły. Z tego powodu czasami warto zakupić takie artykuły, co do których mamy pewność, że będziemy mieli je gdzie naprawić w razie jakby się zepsuły. Z pewnością przedłuży to długość używania takiego sprzętu.

Tags: dokumenty, sprzęt, prąd