Spis mniej znanych urządzeń i sprzętów, używanych w różnych gałęziach przemysłu.

Posted on 05/03/2021 8:17am

Przeglądając propozycję jakiegoś sklepu z artykułami przemysłowymi można w nich zobaczyć urządzenia, o jakich wielu ludzi nawet nie miało okazji usłyszeć, a co dopiero widzieć, jak one działają. Niektóre z nich są wykorzystywane w przemyśle chemicznym albo samochodowym, i zobaczyć je można na przykład w warsztatach samochodowych.


Z kolei inne są niezbędne w magazynach czy halach produkcyjnych, gdzie konieczne będzie utrzymanie odpowiednich wartości wilgotności oraz temperatury. Jednymi z takich urządzeń są kompresory powietrza. Choć w ich przypadku stwierdzić można, że sporo osób już się z nimi spotkało na benzynowej stacji. Jednak tam widać tylko część kompresora przeznaczoną dla klientów stacji, a wszystkie mechanizmy są schowane za obudową. Ale jeśliby się ludzi tankujących na stacji zapytać, z czego takie urządzenie może się składać, to zapewne duża ich część nie potrafiłaby odpowiedzieć na tego typu pytanie.
sprężarka śrubowa
Source: http://pneuma.pl

A kompresor, który widzi się przykładowo w warsztacie samochodowym, składa się najczęściej z trzech podstawowych części, to znaczy silnika, sprężarki oraz pojemnika na sprężone powietrze. O ile kompresory jest jeszcze jakaś szansa zobaczyć w czasie pracy, o tyle osuszacze adsorpcyjne już nie specjalnie. Urządzenia te używa się przeważnie tam, gdzie będzie wymagana bardzo niska wilgotność powietrza, to znaczy w różnych halach i magazynach. Często sięga po nie przemysł (sprawdź koniecznie - maszyna w tartaku) samochodowy, spożywczy czy chemiczny, w których powinny być zachowane odpowiednie normy przy produkcji.


Mając na uwadze specyfikę tych gałęzi przemysłu będzie sporo szans, że razem z osuszaczami powietrza w jednym zakładzie pojawią się generatory azotu. Jak sama ich nazwa będzie wskazywać, ich główną rolą ma być produkowanie azotu o dużej czystości z otaczającego nas powietrza. Przez to nie ma konieczności jego dowożenia w butlach, wystarczy uruchomić przenośną maszynę i azot będzie do wykorzystania. Oprócz tego można uniezależnić się zupełnie od dostaw butli, bo azotu w powietrzu nie powinno zabraknąć.

Tags: kompresory