Rynek pracy za kilka lat: co się niebawem zmieni?

Posted on 23/02/2021 7:41am

Które kwalifikacje zawodowe intensyfikować w obliczu dynamicznie zachodzących przemian gospodarczych?


Identyfikacja najbardziej pożądanych na rynku umiejętności i zawodów jest w praktyce możliwa tylko przez określenie prądów rozwoju poszczególnych specjalizacji.
Najogromniejsza ilość nowych zawodów może pojawić się w sektorach, jakie rozwijają się współcześnie niezwykle dynamicznie, a więc telekomunikacyjnym oraz informatycznym. Przykładem takiego zawodu jest testowanie aplikacji mobilnych. Specjalizacje owe będą generować innowacyjne miejsca pracy, nastręczające ściśle określonych zdolności o "niszowym" zakresie. Przewiduje się, iż poszukiwani będą, deficytowi już dziś, teleinformatycy oraz mechatronicy, a także profesjonaliści sieciowi, specjalizujący się w planowaniu, WDrażaniu i administrowaniu komputerowych sieci.


komputer - rzut
Author: Richard Grandmorin
Source: http://www.flickr.com


Badacze prognozują, że identycznie dynamicznie, jak w odcinku ICT, miejsca pracy pojawiać się będą w specjalizacji biotechnologicznej. Możemy uznać ją za wiodącą z uwagi na szansę jej wykorzystania w przeróżnych dziedzinach przemysłu. Znaczące będą również takie gałęzie gospodarki jak ekologia, nanotechnologia i energetyka. Następną kategorię zawodów przyszłości kreują zawody "internetowe", przykładowo projektant serwisów a także sklepów online czy analityk internetowy.
Do niej przynależą także te związane z organizacją jak też sposobem prezentacji treści stron internetowych czy też opracowywaniem strategii jednostki, dotyczącej łączności za pomocą poczty elektronicznej.

Dzisiaj rzeczywiście ciężko znaleźć jest wartościowe dane, więc zgłąb przydatne notatki (http://www.firetms.com/pl/blog/wspolrzedne-geograficzne-nowe-typy-miejsc-i-inne-nowosci/), które przyciągną Twoją uwagę.

Przyszłość stoi również przed wszelakiego rodzaju "tradycyjnymi" usługami, np. finansami czy edukacją.

Tags: WD, prezent, sklep, usługa