Różnorodne gatunki obiektywów

Posted on 17/01/2018 2:09pm

Obiektywy fotograficzne posiadają nie tylko różnorodną konstrukcję, lecz również różne zastosowanie. Innego typu sprzęt wykorzystywany jest do fotografowania ze sporej odległości, a innego do makrofotografii, gdzie rzecz może się znajdować kilka centymetrów od obiektywu.


sigma 12-24
Author: Western Digital
Source: Western Digital


Ogniskowa obiektywu jest bez wątpienia najważniejszym jego parametrem, gdyż to ona w znacznym stopniu określa jego zastosowania. Występują zarówno obiektywy stałoogniskowe jak i zmiennoogniskowe. Ogniskowa obiektywu jest jego własnością fizyczną i nie ma wpływu, do jakiego urządzenia go podepniemy.


Jednym z bardzo szerokokątnych obiektywów na rynku jest Sigma 12-24. Obiektyw sprawia niezwykle solidne wrażenie. Tworzywem obudowy są w dużej mierze tworzywa syntetyczne. Spożytkowano je do osłonięcia frontowej części obiektywu, tej przed kołem ostrości, oraz środkowego fragmentu obudowy pomiędzy pierścieniami, tego ze skalą odległości, pozostałość to metal. Oiektyw jest prosty i nie utrudniający realizować nawet drobnych transformacji kąta widzenia. Ogniskowanie obiektywu odbywa się wewnętrznie, a zoomowanie prawie wewnętrznie. Obiektyw wyposażony jest w system wewnętrznego koncentrowania, a silnik autofokusa zapewnia ultradźwiękowy napęd HSM. Jest on cichy i prędki, wyraźnie nadzwyczaj porządnie poruszając jednostkami obiektywu. Dookoła niewielkiej tylnej soczewki zlokalizowano ramkę, za którą można wsadzić żelatynowy filtr.
Zasadniczym zadaniem obiektywu fotograficznego jest odpowiednie skupianie promieniowania świetlnego, jakie wpada przez zainstalowane w obiektywie soczewki do środka sprzętu, gdzie obraz pozostaje utrwalony na błonie światłoczułej, albo sztancy.

Tags: materiał, gra, system, fotograf