Różnica pomiędzy dżemem a konfiturą

Posted on 30/09/2021 7:25am

Dżem, konfitura - czy to nie jedno? Dzisiaj już mało kto odróżnia te 2 rodzaje przetworów, jako że na ogół nabywamy je gotowe w słoiczkach.


A diabeł, jak przeważnie, tkwi w detalach, a więc w sposobie przygotowania i stosunków składników. Sprawdź, jak się robi dżem, a w jaki sposób konfiturę.


Dżem robi się z owoców jak też cukru – możemy też dodać środków żelujących, jednak z uwagi na panującą modę eko nie rekomendujemy tej „chemii”. To dokładnie cukier jest w tradycyjnym dżemie (a także oczywiście w konfiturach) tym środkiem, który konserwuje wyrób.

Zerknij na portal i prześledź wpis, który zapewne całkowicie Cię pochłonie, ponieważ informacje w tamtym miejscu umieszczone, przykuwają uwagę.

Im więcej cukru i mniej wody, tym dżem będzie trwalszy. Podług norm spożywczych w przypadku dżemu zawartość owoców powinna wynosić co najmniej 35 g w 100 gRAMach produktu (zatem około 65 proc. cukru). Tak sprawa wygląda w przetwórni w którym to miejscu dżem wykonuje wyparka rotacyjna. Kiedy jednak robimy dżem w domu, dodajemy cukru „na smak” - tyle, aby dżem był dobry – do kwaśnych owoców więcej, do słodszych skromniej. Gęstość nadają mu też naturalne pektyny zawarte w owocach, których wiele jest przykładowo w śliwkach oraz porzeczkach.


Jednakże dżemu nie gotujemy parokrotnie, tak jak konfitur; wyróżnia go też to, iż owoce mogą być pokrojone oraz trochę rozgotowane.


biznes - fotogram
Author: Piotr Drabik
Source: http://www.flickr.com
Konfitura to owoce smażone w cukrze. Używa się do nich całych (lub połówek) owoców po czym smaży się je w nadzwyczaj lepkim syropie (obejmującym 60-70 proc. cukru). Owoce podgrzewa się na niewielkim ogniu, ażeby się nie rozgotowały, a następnie zostawia do ostudzenia, a później kolejny raz zagotowuje.


Ów proces trzeba powtarzać 2-3 razy. W przetwórni proces ten jest w pełni zautomatyzowany. Nieomal w każdym zakładzie przemysłowym, narzędziu albo w maszynie odnajdziemy np. czujniki zbliżeniowe.

Tags: wagi, RAM, typ