Rola odbieraków prądu

Posted on 01/10/2020 8:17am

Odmienna nazwa odbieraka prądu to pantograf. Ogólnieprzyjęta definicja objaśnia, że odbieraki prądu to składnikimaszynylubnarzędzia zasilanego z zewnątrz energią elektryczną.


Odbierak prądu zespala się z przewodem zobacz (wróć) jezdnym lub szyną prądową. Krótko mówiąc - narzędzie służy po prostu do odbierania prądu, jakiprzeznaczony jest do pracy ogólnej całego urządzenia.


Odbieraki prądu wykorzystywane są na dachach lokomotywy elektrycznej, tramwaju czy elektrycznego zespołu trakcyjnego. Podług innej definicji odbieraki prądu to aparatyużytkowane do ruchomego sprzężenia stykowego sieci trakcyjnej z elektrycznym układempodstawowym pojazdu trakcyjnego. Co tak w zasadzieokreślasłowo ‘trakcja’? Trakcja to rodzaj zasilania pojazdu szynowego. Urządzenia tego rodzajuporuszają się po szynach używając wewnętrzny system napędowy. Pojazd kolejowy porusza się na kołach lub poduszce magnetycznej - więcej w dziale: o stycznikach.

Ten artykuł Ci się spodobał? To odwiedź serwis projektowanie aplikacji internetowych, a odnajdziesz więcej podobnych danych, które również będą ciekawe.

Dlatego za pojazd kolejowy można uznać zarówno pociąg, jak i tRAMwaj, metro lub kolej przemysłową. Pośródmaszyn szynowych możnawymienić pojazdy trakcyjne poruszające się za pomocą własnegoźródła zasilania.


zdjęcie weselne
Author: JULIAN MASON
Source: http://www.flickr.com
możliwości
Author: Joe Martin
Source: http://www.flickr.com


Wymienia się odbieraki górne i odbieraki dolne. Odbieraki górne współdziałają z siecią trakcyjną, tymczasem dolne odpowiednikipobierają energię z tak zwanej trzeciej szyny prądowej, która prowadzona jest do nich równolegle.


Żeby pobierakuruchomił pojazd trakcyjny, należy go wynieść do pozycji roboczej. Należyw związku z tymdoprowadzić do styku z przewodem jezdnym. Najlepsze odbieraki prądu będą funkcjonowaćskutecznie z użyciem sprężonego powietrza.

Tags: aparat, pociąg, moc, RAM