Rola badań diagnostycznych – dlaczego są one tak ważne?

Posted on 29/08/2018 5:52pm

Łatwo można zauważyć, że dzisiejszy świat rozwija się w błyskawicznym tempie. Każdego tygodnia podawane są informacje o opracowaniu nowego rodzaju maszyn i urządzeń ułatwiających nasze codzienne życie oraz pozwalających na prowadzenie skomplikowanych procesów produkcyjnych przez różnego rodzaju przedsiębiorstwa.

pomiary
Author: Chemie-Verbände Baden-Württemberg
Source: http://www.flickr.com
Wraz z ich pojawianiem się wzrasta potrzeba dokładnego ich diagnozowania, gdyż wyłącznie w takiej sytuacji możliwe jest zapewnienie bezpieczeństwa osobom obsługującym te maszyny. Jak powszechnie wiadomo, zdarzają się kłopotliwe usterki tych konstrukcji, które w skrajnych przypadkach mogą być zagrożeniem dla zdrowia i życia pracowników, którzy je obsługują. Na szczęście, tzw. diagnostyka techniczna, która jest nadzwyczaj ścisłą oraz specjalistyczną dziedziną nauki, umożliwia zastosowanie pomocnych narzędzi diagnostycznych, w tym także tzw. badań nieniszczące.Okazuje się, że możliwe jest zdiagnozowanie urządzenia, przykładowo w celu potwierdzenia albo wykluczenia pojawienia się pęknięć bez jakichkolwiek ingerencji w konstrukcje. Wystarczy specjalistyczny penetrant oraz obserwacja pod światłem ultrafioletowym, by sprawdzić, czy na powierzchni maszyny znajdują się zauważalne pęknięcia. Możliwe jest również znalezienie ich wewnątrz konstrukcji, co także jest wskazane. W związku z tym stosuje się rentgen. Z kolei drgania są niezwykle częstym objawem czegoś złego, co dzieje się w maszynie. Przekroczenie ich poziomu może być przyczyną wykluczenia z eksploatacji określonego urządzenia, co wcale nie jest rzadką sytuacją. Pomiary drgań są fundamentalnym elementem diagnostyki technicznej w każdym przedsiębiorstwie wykorzystującym obiekty techniczne typu maszyny oraz urządzenia.

specjalistyczne pomiary
Author: Chemie-Verbände Baden-Württemberg
Source: http://www.flickr.com
W jaki sposób wykonać takiego rodzaju badanie?

Niestety, ale nie jest to takie proste jak mogłoby się wydawać. Diagnostyka techniczna wymaga od nas posiadania specjalistycznej wiedzy, ale w pierwszej kolejności fachowych narzędzi, potrzebnych do zrealizowania konkretnego badania. Rzecz jasna, takiego sprzętu nie posiada prywatna osoba czy nawet niewielka firma, dlatego często konieczne jest skorzystanie z usług firmy zewnętrznej. Dzisiaj nie powinniśmy mieć trudności ze znalezieniem takiej firmy. Wystarczy wklepać konkretne hasło w wyszukiwarkę internetową, żeby namierzyć strony internetowe przedsiębiorstw.

Tags: nauka, Urządzenia, maszyny, Diagnostyka