Rodzaje aparatów elektrycznych stosowanych w pojazdach trakcyjnych napędzanych elektrycznie.

Posted on 03/11/2020 11:02am

Artykuł zaczniemy od tego czym w ogóle są elektryczne aparaty mające zastosowanie w pojazdach trakcyjnych napędzanych elektrycznie, potem zostaną przedstawione różnorodne typy tych urządzeń.
Spróbujemy uporządkować w tym miejscu wiedzę na temat pantografów.


Te aparaty elektryczne które będą w tym miejscu omawiane to odbieraki prądu, zwane też pantografami. Odbieraki prądu odbieraki prądu do suwnic to najważniejszy części składowych trakcyjnych pojazdów. Są one przeznaczone do pobierania prądu z napowietrznej sieci trakcyjnej przez szynowe pojazdy. Odbieraki prądu są najczęściej instalowane na dachu tramwaju bądź lokomotywy. Bywa, że odbieraki prądu są mocowane po bokach pojazdów elektrycznych, lecz jest to niezbyt często spotykane zjawisko.


Obecnie wyróżniamy następujące typy odbieraki prądu: odbierak łyżwowy, pałąki, rolkowy odbierak, odbierak belkowy, odbierak prętowy. Odbieraki nieużywane współcześnie to ramkowy odbierak, odbierak zwany pałąkiem i też lira.


snapchat
Author: Barn Images
Source: http://www.flickr.com


Odbierak łyżwowy służy do pobierania energii elektrycznej z prądowych szyn i jest ma zastosowanie głównie w metrach.

Namawiamy - naciśnij tutaj usługi elektryczne góra kalwaria i wejdź na kolejną naszą stronę. Na niej czekają na Ciebie świeże i rzetelne informacje.

Troleje, które potocznie nazywane są też tyczkami lub szelkami są przeznaczone do odbierania prądu z napowietrznej sieci trakcyjnej. Troleje są mocowane w trolejbUSAch. Rolkowy odbierak jest stosowany głównie w górnictwie.
Wysoka wrażliwość na kierunek jazdy belkowego odbieraka była powodem wycofania go z produkcji. Prętowy odbierak znalazł zastosowanie przede wszystkim w kolejkach górskich w wesołych miasteczkach.

Tags: USA, Forma, pojazd, typ