Przeróżne materiały o zastosowaniu konstrukcyjnym

Posted on 19/12/2019 7:45am

Asortyment materiałów konstrukcyjnych jest aktualnie bardzo duży. Pojawiają się również nieustannie nowe, które charakteryzują się wyjątkowymi właściwościami. Wybór materiałów konstrukcyjnych jest dzisiaj szeroki. Wśród nowych materiałów mających zastosowanie konstrukcyjne wymienić należy materiał PEEK.


cement
Author: DiamondBack Truck Covers
Source: http://www.flickr.com
Nowoczesny materiał PEEK jest materiałem wyjątkowo odpornym na działanie przeróżnych czynników chemicznych, charakteryzuje się również ogromną odpornością na bardzo wysokie temperatury. Jest materiałem, który można poddawać rozmaitym procesom sterylizacji. (prototypowanie 3d) Dzięki temu, że może być sterylizowany najróżniejszymi metodami naprawdę chętnie sięga po niego przemysł spożywczy, a elementy z niego wyprodukowane są używane w licznych laboratoriach położonych na całym świecie. Materiały PEEK wykorzystywane są nie tylko w przemyśle spożywczym, ale także farmaceutycznym oraz maszynowym. Z tego materiału wytwarzane są aktualnie nowoczesne maszyny dla przemysłu (żywice epoksydowe) tekstylnego, maszyny przeznaczone do diagnostyki medycznej. Wśród materiałów tego rodzaju wskazać można kilka elementarnych rodzajów. Każdy z nich wyróżnia się nieco innymi właściwościami (Bibus Menos Spółka z o.o.).


budowa
Author: Christian Schnettelker
Source: http://www.flickr.com
Wśród typów materiału PEEK wyróżniamy aktualnie mający kolor beżowy materiał PEEK podstawowy. W tym podstawowym materiale PEEK nie ma żadnych innych domieszek. W kolorze szarym znajduje się materiał, do którego zostały dodane włókna szklane. Oba te podstawowe typy materiałów PEEK wyróżniają się naprawdę wysoką izolacyjnością elektryczną. Kolejny rodzaj ma kolor czarny. Jest to wynikiem dodatku węgla. Ostatni rodzaj, także w czarnym kolorze, to materiał z domieszką zarówno węgla, jak i grafitu. Wszystkie są nie tylko naprawdę odporne na działanie wysokich temperatur, ale także na szkodliwe promieniowanie UV. Niektóre rodzaje materiałów PEEK mogą być stosowane do robienia opakowań dla artykułów spożywczych. Znaczącą cechą tych materiałów jest także to, że palą się wyjątkowo źle, a podczas ich spalania powstaje zaskakująco niewielka ilość dymu. Pełna nazwa materiałów PEEK to: „polieteroeteroketon”.Zastosowanie tego rodzaju materiału jest ogromne, prawdopodobnie będzie jeszcze wzrastać.

Tags: materiały, sterylizacja, polieteroeteroketon