Piorunochrony jako urządzenia do asekuracji ważnych elementów sieci

Posted on 25/01/2022 3:11pm

Odgromniki są narzędzia jakie wykorzystuje się do ochrony istotnych fragmentów sieci.

Burze występują cały czas na całym świecie i sprawiają spore szkody. Przyczyniają się do niszczenia sprzętów zarówno fabrycznych, jak i domowych. Z uwagi na ich dużą i zaskakującą naturę nierzadko powodują fatalne następstwa w instalacjach elektrycznych.

elektryka
Author: Pete
Source: http://www.flickr.com
W celu ochrony narzędzi elektrycznych wrażliwych na zmiany napięcia spowodowane m.in. uderzeniem pioruna niezbędna jest wewnętrzna asekuracja przeciwprzepięciowa. Instalacja elektryczna okaże się zabezpieczona, jeśli w skrzynce elektrycznej ulokujemy ochronnik przeciwprzepięciowy i wskaźniki awarii, jakie będą sygnalizować konieczność wymiany ochronnika.Wewnętrzna asekuracja przeciwprzepięciowa polega na skonstruowaniu spojenia miejsca neutralnego rozdzielnicy elektrycznej, metalowych osłonek kabli, metalowych rur wchodzących do budynku, specjalnych złączeń wyrównawczych i uziomu z główną szyną ekwipotencjalną. Więcej tutaj: Są trzy grupy ochronników które zabezpieczają przed przepięciami pochodzenia burzowego i łączeniowego mogącymi pojawić się w sieci która zasila dom.

Ochronnik przeciwprzepięciowy w razie potrzeby bezpiecznie przejmie falę przepięciową i odwiedzie prąd przepięciowy do uziomu, a nie do instalacji.

Kliknij ten odnośnik i zdobądź cenne szczegóły w kontekście analizowanej tutaj kwestii! Bez cienia wątpliwości naprawdę uznasz je za pomocne.

Ubezpieczy nie tylko przed zmianą napięcia podczas burzy, ale również łączeniowymi, które mogą się zdarzyć w sieci zasilającej.Wybierając należyty ogranicznik przepięć powinno się wziąć pod uwagę maksymalne napięcie stałej pracy między kanałem fazowym i neutralnym. Istotny jest konfiguracja sieci, także wytrzymałość udarowa powiązana z udarami prądowymi, które wywodzą się od uderzenia piorunu.

Ograniczniki winny być poddawane okresowej kontroli chociaż raz w roku, zaś pomocnicze sprawdzenie trzeba wykonać po wystąpieniu wyładowania piorunowego w budynek.

Bezdotykowy i prędki sprawdzian ogranicznika realizuje się z pomocą przenośnego narzędzia pomiarowego. Wybór i przeprowadzenie części ochrony odgromowej, zarówno zewnętrznej, jak i wewnętrznej trzeba powierzyć specjaliście.

Tags: prąd, Instalacja elektryczna, elektryk, Piorunochrony