Najlepszy dysk, który używany jest regularnie. Czy już zdajesz sobie sprawę o czym mowa?

Posted on 22/05/2019 4:59am

Dość często obecne są terminy, jakie nie mówią nic lub po prostu niewiele. Są to kategorie z dziedziny, jakiej nie poznaliśmy, którą się nie zajmujemy, to wreszcie mogą być dziwne skróty, a pełna nazwa jest w języku angielskim. Tak jest z wieloma definicjami, ponieważ język angielski jest najbardziej znany, tak więc powstaje w jego obrębie wiele ciekawych pojęć. W tym artykule omówimy bardzo interesujące zjawisko – dyski ssd. Z angielskiego solid-state drive lub solid state disk, znaczy urządzenia pamięci masowej stworzone na podstawie pamięci flash. Mało jasne?
Czytaj dalej.
kliknij, by zobaczyć ofertę
Author: Cognoscenti*
Source: http://www.flickr.com
Termin ten ma związek z fizyką ciała stałego i przeważnie oznacza używanie w jakimś urządzeniu tranzystorów. Jest to dosyć znaczna zmiana przykładowo, w odróżnieniu od technologii, które są wykorzystywane przez lampy elektronowe. Jednocześnie, w odniesieniu do SSD termin solid state podkreśla że zastosowano w takim urządzeniu tylko elementy nieruchome. To całkowicie inaczej niż w dyskach twardych, które zawierają też mechanizmy. Jak wobec tego połączyć te stare i nowe rozwiązania?

Zgodność została bez problemu zachowana dzięki temu, że większość napędów SSD zostało wzbogaconych w specjalny interfejs, jaki przypomina współczesne dyski twarde, stąd często skrótowiec SSD należy tłumaczyć również jako solid state disk, czyli bliżej rozumienia czegoś na kształt hard disk (SSD). Zasada działania pamięci w tym dysku jest dość identyczna, jak ta znajdująca się w pamięciach flash. Największa zaleta SSD to brak ruchomych części. Dyski te odznaczają się również krótszym czasem dostępu do danych, dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne, a też bardziej cichym działaniem. Pamięć SSD wykorzystuje się również w komputerach przemysłowych. Tam nie jest ważna spora pojemność, lecz ważna jest pewność działania i wysoka wytrzymałość na wibracje.SSD
Author: Clive Darra
Source: http://www.flickr.com
Pamięci SSD w aplikacjach przemysłowych nie muszą mieć pojemności na poziomie 50-100 GB. Są niższe, jednakowoż to wystarcza, a dzięki temu powoduje to mniejsze koszty. Koszty nośników flash o niezbyt dużych pojemnościach można porównać z dyskami HDD o dużych pojemnościach, ale nośniki SSD dają sobie lepiej radę, a to przede wszystkim dzięki pewności działania, pełnej stabilności czasowi dostępu. Co więcej, markowe nośniki SSD mają najnowsze technologie, a to usprawnia pracę i zwielokrotnia żywotność całej pamięci. Te wszystkie plusy to tylko zwiększenie pewności, że dyski ssd to idealny wybór, warto w te rozwiązanie zainwestować.

Tags: dyski, pamięć, flash, technologie