Kilka porad odnośnie bezpieczeństwa naszych komputerów

Posted on 07/02/2023 7:28am

komputery są urządzeniami podobnymi, jak każdy inny sprzęt. Aby dobrze działały, należy się o nie w odpowiedni sposób zatroszczyć.


Chodzi tu o przecieranie przy pomocy szmatki monitora czy o utrzymanie ostrożności z różnego typu cieczami przy klawiaturze.


samochód
Author: Calvad.pl
Source: Calvad.pl
Trzeba pamiętać także o systemie operacyjnym, pulpicie czy też sieci. Dzięki niniejszym poradom można by zdobyć kolejny poziom wtajemniczenia, gdyż możesz zostać pełnoprawnym administratorem swojego systemu. Komputer, jeżeli jest podłączony do internetu, może niestety stać się zaatakowany przez tzw. konie trojańskie czy też wirusy. Mogłyby one (jeżeli komputer jest na stałe podłączony do internetu) w sposób ukryty połączyć się z nie zaufanym serwisem. Jeśli nie ufasz swojemu firewallowi, rzeczywiście dobrze byłoby upewnić się, z kim się łączy nasz komputer przy wykorzystaniu zainstalowanych w systemie narzędzi. Po uruchomieniu wiersza poleceń trzeba napisać polecenie: "netstat - na". Na liście zostaną przedstawione wszelkie bieżące istniejące połączenia razem z ich statusem.


Wyrażony zostanie również docelowy adres IP i numer portu. Jeśli podejrzewasz, że niektóre z połączeń nie muszą być użyte, należy spróbować napisać: "netstat -ab". Zostaną wymienione nazwy docelowych hostów i aplikacji, z których połączenie jest zainicjowane. Jak wiemy, systemowe reguły zachowywania bezpieczeństwa są przechowywane w przystawce gpedit.msc, która jest do wykorzystania w konsoli zarządzania MMC. Taka przystawka zapisuje ustawienia reguł w pliku registary.pol, lecz trzeba bardzo uważnie się z nim obchodzić. Nawet jeżeli posiadamy na komputerze zainstalowane nowe aplikacje antywirusowe oraz antyszpiegowskie, trzeba czasami na własną rękę skontrolować, czy jakiemuś podejrzanemu programowi nie udało się przedostać przez nasze zabezpieczenia.


Osobom łączącym się z siecią za pomocą modemu radzimy w menu kontekstowym domyślnego połączenia z internetem wybrać punkt "Właściwości", a następnie na karcie "Opcje" upewnić się, że zaznaczono opcję "Monituj o nazwę użytkownika", hasło czy certyfikat.

Tags: komputery, serwis, użytkownik, typ