Kamery cctv przydają się obecnie w bardzo różnych branżach. Monitoring maksymalizuje poziom bezpieczeństwa w miejscach publicznych oraz ułatwia pracę policji

Posted on 10/11/2021 7:24am

Obecność kamer przemysłowych w przestrzeni publicznej stała się już powszechnym zjawiskiem. Przyzwyczailiśmy się do tego, że jesteśmy niemal bez przerwy obserwowani. Wprawdzie ogranicza to naszą prywatność, ale jednocześnie powoduje, że możemy czuć się o znacznie bezpieczniejsi.


Kamera do monitoringu
Należy przy tym zauważyć, że korzyści mogą być w tym wypadku obopólne - więcej. Kamera cctv chroni bowiem zarówno te osoby, które są nagrywane, a także tego, kto zamontował kamerę w konkretnym miejscu. Przykre konsekwencje będzie musiał ponieść więc tylko ten, kto złamał prawo. Film nagrany na taśmie może bowiem być wykorzystany jedynie dla rozpoznania , a następnie ukarania sprawcy. Nie można go udostępniać ani rozpowszechniać. Szczególnie dla celów komercyjnych. Właśnie dlatego najpierw kamery cctv pojawiły się w obszarach najbardziej narażonych na przestępców, takich jak supermarkety bądź przedszkola i szkoły. Potem zaczęto je montować je w tramwajach, urzędach, na uniwersytetach lub na przejściach dla pieszych. Dzisiaj pod nadzorem znajdują się już całe dzielnice, ulice albo obszary, takie jak stare miasto, plac przed ratuszem czy przystanek komunikacji miejskiej. Zobacz więcej: solidny alarm (All secure - alarmy gdańsk) rowerowy.


monitoring
Na takie rozwiązanie decydują się szczególnie najbardziej rozwinięte miasta. Działa już akcja monitoring Poznań. Władze miejskie wydały pieniądze na zakup aż 446 kamer, które 24 godziny na dobę monitorują sytuację na ulicach. Kamery cctv są zamontowane w najbardziej niebezpiecznych punktach miasta. Funkcją monitoringu wizyjnego jest działalność prewencyjna, przyspieszenie identyfikacji przestępców, zwalczanie chuligaństwa, wzmocnienie poczucia bezpieczeństwa wśród mieszkańców i monitorowanie ruchu ulicznego. Dotychczas monitoring Poznań skutecznie wywiązuje się z tych zadań, o czym dobrze się przekonać obserwując np. lokalną prasę. Okazuje się, że dzięki kamerom zadowalająca część działańpodjętych przez poznańską policję zakończyła się sukcesem. System kamer działa oczywiścietakże pozostałych miastach, takich jak np. Warszawa, Wrocław lub Toruń. Taki system sprawdza się szczególnie w nocy. Ruch uliczny jest wówczas wręcz znikomy. Patrole policji nie zawsze zostaną na czas zaalarmowane o niebezpieczeństwie. Zarejestrowane materiały umożliwiają jednak rozpoznanie człowieka po dokonaniu wykroczenia albo nawet przestępstwa. Nagrania dostarczają jednocześnie materiału dowodowego. Więcej na temat: .

Tags: kamery, monitoring, CCTV