Jakimi cechami charakteryzuje się solidny agregat prądotwórczy? Do czego jest przydatny?

Posted on 05/12/2017 1:27pm

Każdy z nas może mieć własne źródło energii. To jest możliwe dzięki niedrogim i powszechnie dostępnym agregatom prądotwórczym. Mogą one zasilić urządzenia elektryczne w miejscach, w jakich nie istnieje możliwość przyłączenia się do sieci energetycznej. Taki sprzęt będzie odpowiedni dla każdego, w różnych sytuacjach - na kempingu, działce rekreacyjnej lub garażu, do wszystkich miejsc, gdzie nie można doprowadzić prądu. Może również być częścią instalacji dodatkowego zasilania domu, szczególnie w razie dłuższej przerwy w dostawie prądu. Do używania w domu najbardziej odpowiednie są urządzenia o nie za dużych gabarytach i mniejszej mocy.


agregat
Author: Honda
Source: Honda
W przypadku urządzeń, jakie wytwarzają energię elektryczną prądu zmiennego definiuje się tak zwaną moc pozorną, której jednostką jest woltoamper. W dosyć dobrej cenie można kupić takie o mocy od 0,5 do paru kVA. Agregat o mocy do 1,5 kVA jest często przenośny, przykładowo w formie walizki. Te o większej mocy są już spore i ciężkie, przez co trzeba je transportować na kółkach, z takiego względu trzeba je traktować już jako urządzenia będące na stałe w jednym miejscu. Tańszy agregat przenośny zasila urządzenia do niego przyłączone energią, która została zgromadzona wcześniej w akumulatorach. Sporym minusem tego rozwiązania jest dość krótkie działanie. Przez co są w stanie zapewnić moc kilkuset watów przez kilkanaście, a nawet czasami kilkadziesiąt minut, po których potrzebują kilkugodzinnego ładowania akumulatorów.


przenośny agregat spalinowy
Na dosyć swobodne używanie sprzętów elektrycznych pozwalają generatory produkujące prąd, jakie napędzane są silnikami spalinowymi. Pełne zatankowanie takich zbiorników paliwa wystarcza na parę godzin pracy. Moc zaś zależy od zastosowanego silnika. Może być dowolnie duża, ale ma to wpływ rzecz jasna na cenę urządzenia. Do dziesięciu tysięcy będziemy w stanie zakupić generatory o mocy kilku kilowatów. W odróżnieniu od akumulatorowych generatory spalinowe nie są dobre do używania w niewentylowanych pomieszczeniach. Wytwarzają spaliny, potrzebują ochładzania z zewnątrz i, co również jest ogromnym minusem, mocno hałasują. Należy je w związku z tym umieszczać na zewnątrz, dobrze jest postawić je pod dachem, w miejscu, gdzie hałas pracującego silnika nie będzie męczący.

Tags: sprzęt, prąd, moc, generator