Jakie stosuje się aktualnie sposoby łączności oraz dlaczego są one korzystniejsze niż telefony?

Posted on 02/02/2018 10:35am

Ludzie mogą porozumiewać się ze sobą na wiele różnorodnych sposobów. Jednym z nich jest wykorzystywana od kilkudziesięciu lat technika radiowa, która używana jest do dzisiaj przez np.


IT
Author: Kris Duda
Source: http://www.flickr.com
różne służby mundurowe lub medyczne.


Dla co poniektórych osób radiokomunikacja to zamiłowanie, które może być połączone z ich pracą zarobkową. Jest to jednak niezwykle rozbudowana branża, którą można podzielić na parę podstawowych działów. Do pierwszego z nich można zaliczać narzędzia, jakich mogą używać osoby prywatne (bez wyrabiania jakichkolwiek pozwoleń) urządzenia PMR czy też niezwykle popularne CB radia. Telefony PMR zezwalają na przeprowadzanie rozmów w promieniu ok. 1 km. Radia CB natomiast to niemalże wymagane wyposażenie wszystkich zawodowych kierowców, a ich zakup może się zwrócić w terminie zaledwie kilku dni. Innym działem mogłaby zostać radiokomunikacja amatorska, która działa na analogicznej zasadzie jak radia CB, przy czym dostęp do używanych tam fal radiowych wymaga wyrobienia koncesji oraz zaliczenia stosownego testu. Dla oddanego krótkofalowca największą radością jest prowadzenie udanej rozmowy na naprawdę długim dystansie, np. Europa-Stany Zjednoczone.


Trzecim wariantem jest łączność specjalistyczna, w której nie ma miejsca na jakiekolwiek błędy. Taki wariant transmisji jest wykorzystywany przez różnorodnego rodzaju służby, przykładowo pogotowie, straż graniczną czy też wiele innych.


Radiokomunikacja profesjonalna jest o tyle lepsza od np. telefonii komórkowej, że nie ma tu opłat nawiązania połączenia, ani nawet samej rozmowy. Przeważająca większość służb stosuje pasma UKF. Dystanse między stacjami bazowymi a pojazdami np. policji czy też ITD wynoszą około 50km.

Tags: WD, telefon, dostęp, budowa