Jakie są typy domen oraz czym się one odróżniają?

Posted on 11/07/2018 3:49pm

Aktualnie internet dla większej części społeczeństwa zdaje się być niezastąpionym instrumentem. Może być wykorzystywany do przesyłania różnego typu danych, zapewnia pracę oraz rozrywkę.
Istniejąca w nim sieć WWW posiada między innymi miliardy stron internetowych, które posiadają swoje adresy.


Po jego wpisaniu widzimy stworzoną przez posiadacza zawartość, która mogłaby dotyczyć dosłownie dowolnej problematyki. Wymieniony adres to domena, jaką bez żadnego kłopotu można by kupić w internecie. Składa się ona z nazwy domeny i zakończenia. Może być ona rodzima czy regionalna czy lub generyczne czy też oraz sponsorowane (".gov" czy też ".aero"). Podane przykłady to domeny pierwszego stopnia, zatem TLD (top level domain). Nie wszystkie rodzaje domen są do nabycia przez osoby prywatne, jednak te zarezerwowane to zaledwie ułamek wszystkich. Prawdopodobne jest ponadto zakupienie domeny drugiego szczebla, przykładowo


klimatyzatory, klimatyzator naścienny


Z punktu widzenia klienta, interesujące mogą być niektóre tego typu domeny o końcówce czy Poza tym są jeszcze domeny IDN, czyli takie, które mogłyby zawierać polskie znaki diakrytyczne, przykładowo czy też Istotny jest fakt, że różne domeny odróżniają się zasadą publikowania danych abonenta czy też czasem odnowienia po zakończeniu opłaconego okresu abonamentowego (zazwyczaj jest to jeden rok). Co poniektóre z nich można by zakupić tylko jeżeli spełnia się określone kryteria, przykładowo domenę mogą kupić jedynie mieszkańcy UE, ".gov" instytucje rządowe, a ".aero" - firmy i organizacje funkcjonujące w dziedzinie lotniczej.
Domeny, czy też raczej ich rozszerzenia, różnią się także opłatą za ich kupno oraz przedłużenie. Różnice mogłyby być bardzo olbrzymie, dlatego też przed kupnem domeny należałoby się prawidłowo zastanowić. Jej kupno może być czasem niezwykle intratną lokatą.

Tags: części, właściciel, internetowy