Jak urządzenia chronione są przed zbyt wysokim napięciem prądu? Czego używamy do ochrony sieci elektrycznej przed wyładowaniami?

Posted on 01/08/2019 7:16am

prąd jest bardzo pomocnym rodzajem energii. To za jego sprawą działa wiele urządzeń. Natomiast tak samo jak duża oraz pożyteczna jest jego moc, tak samo zdarza się czasem być poza kontrolą.


świetny artykuł
Author: Microsiervos Geek Crew
Source: http://www.flickr.com


warystory
Author: Josep Bracons
Source: http://www.flickr.com


W takim wypadku mamy do czynienia z przepięciami. Jednak urządzenia są konstruowane tak, żeby takie sytuacje nie były problemem.
W sprzętach elektrycznych montowane są warystory. Są one takim zabezpieczeniem przed zbyt wysokim napięciem prądu. Za sprawą takich urządzeń, w sytuacji kiedy tej energii jest zbyt dużo i jest w stanie uszkodzić sprzęt, tego typu warystor działa jak bezpiecznik. Dzięki temu wiele urządzeń w domu nie psuje się na skutek zmiany zasilania.


Niewyobrażalną dawką energii elektrycznej są także gromy.

Jeżeli zaciekawiła Cię ta sprawa, koniecznie sprawdź link niewidoczne ogrodzenie dla psa a dowiesz się znacznie większą ilość danych, które na pewno wywołają na Twojej twarzy piękny uśmiech.

W tym wypadku jednak musimy radzić sobie z niemożliwą do okiełznania siłą tego typu wyładowań. Dlatego właśnie przykładowo linie wysokiego napięcia posiadają ograniczniki przepięć, czyli odgromniki. Natomiast na skutek tego, iż są to urządzenia dość kosztowne, to zakłada się je jedynie w miejscach bardziej strategicznych. Takich jak na przykład transformatory. Jednym z rodzajów ogranicznika przepięć jest typ odcinający, jaki właśnie doskonale poradzi sobie z odprowadzeniem prądu piorunowego. Posiada on dość prostą budowę jak też jest niezawodnym urządzeniem. Z kolei jakąś wadą jest na pewno negatywny wpływ warunków atmosferycznych na takie urządzenie.


Iskiernik, czyli jedna z najważniejszych części takiego urządzenia, nie jest z zachowaniem szczelności zamknięta, co może powodować jego szybszą eksploatację. Co na pewno nie jest wskazane.

Tags: zabezpieczenie, czas, prąd