Jak powinno się efektywnie odprowadzać ciepło z nagrzewających się części?

Posted on 03/08/2022 8:45am

Każdy element oraz część układu komputerowego w trakcie nieustannej pracy wytwarza ciepło, z powodu przepływu przez nie prądu elektrycznego. Wyjątkowo narażony na duże temperatury jest procesor który nagrzewa się do nawet 50 0C. Oprócz tego powinno się tu również powiedzieć o innych podzespołach do których należą karty graficzne, pamięci RAM, czy wiele innych elementów układu komputerowego.

komputery
Author: Dafydd Vaughan
Source: http://www.flickr.com
Na rynku w obecnych czasach istnieje duża ilość wielu rodzajów układów chłodzących, są to dla przykładu układy wodne, tam gdzie ciepło odprowadzane jest w wyniku krążącej wody o niższej temperaturze niż sam element chłodzony, wentylator, radiator aluminiowy i wiele innych (oferta sklepu). W przypadku bardzo efektywnych i szybkich procesorów posiadających kilka rdzeni nie możemy zapomnieć o równie efektywnym chłodzeniu, to samo tyczy się ponadto kart graficznych posiadających dość podobny układ, który nagrzewa się w także znacznym stopniu. Na rynku występuje przecież kilka modeli systemów graficznych o co najmniej dwóch procesorach. Rozpatrując rozwiązania chłodzące dostępne na rynku powinniśmy wybrać ten, który będzie idealny do podzespołów które mamy u siebie w komputerze jak również takie, które nie będą zbyt bardzo obciążać naszego budżetu. Jak wiadomo chłodzenie (kliknij ten adres serwis chłodni warszawa) cieczą wykazuje sporą efektywność oraz znaczące obniżanie temperatury procesora nawet przy bardzo długiej pracy, lecz jest to rozwiązanie bardzo kosztowane. Idealnym przykładem dla średniej półki procesorów jest radiator aluminiowy, który bezpośrednio przyczynia się do odprowadzania ciepła z elementów płyty głównej i połączony jest z wentylatorem. Nie można tu zapominać o stosowaniu pasty termoprzewodzącej, którą trzeba nałożyć w niewielkiej ilości na górną część procesora . Chłodzenie wodą jak i powietrzem możemy używać także na kartach graficznych, oczywiście tych większych pod względem jej gabarytów jak i jej dużej wydajności. Wielu użytkowników decyduje się również na dość radykalny krok, a mianowicie zwiększanie taktowania zegara procesora a co za tym idzie zwiększenie jego szybkości, lecz jak wiadomo wraz ze zwiększającą się liczbą gigaherców zwiększa się też temperatura.

praca z laptopem
Author: Libertic
Source: http://www.flickr.com
Każdy kto tylko decyduje się na zakup nowego bardzo wydajnego procesora, karty graficznej lub pamięci RAM, musi w dużym stopniu zainwestować także w chłodzenie tych podzespołów, gdyż wraz z nagrzewaniem się zmniejsza się wydajność tych poszczególnych elementów a co za tym idzie całego komputera. Podliczając koszty zakupu nie możemy pominąć w tym wypadku ceny jaką musimy zapłacić za bardzo dobry układ chłodzący i nie jest to już istotne czy będzie to zwyczajny wentylator połączony z radiatorem, krążąca woda czy chociażby nawet zanurzenie całego sprzętu w oleju mineralnym.

Tags: wentylatory, komputery, karty graficzne, temperatury