Jak kocioł c.o. reguluje temperaturę? Zobacz, żeby dowiedzieć się, o co zapytać przy zakupie!

Posted on 22/06/2018 12:10am

W pełnym rozkwicie okres grzewczy. Dla tych, którzy osobiście odpowiadają za ogrzewanie domu, jest to okres częstego zaglądania do kotłowni. Postawiony w niej kocioł c.o.
zboże
Author: Marcin Polak
Source: http://www.flickr.com


jest naszym przymusowym towarzyszem. Dorzucanie do niego jest obowiązkiem przynajmniej dwa razy dziennie. Czy kiedykolwiek zastanowiliśmy się, jakim sposobem on działa?
Teraźniejsze kotły mają możliwość kontroli ciepła, co oznacza, iż przy konkretnej wartości temperatury zamykany jest dopływ wody, tak by ciepło płynu w instalacji pokojowej nie przeszło wybranego poziomu. Do takowej kontroli potrzebny jest adekwatny czujnik temperatury . Ma on składniki reagujące na podniesienie (bądź obniżanie) ciepła, np. poprzez zmianę napięcia prądu w metalu wskutek przemian jego temperatury. Takowa informacja jest później przekazywana do adekwatnego regulatora, który odpowiada na nią określoną akcją.


Tego typu proces nie udałby się, gdyby nie połączony z czujką przetwornik temperatury (w temacie przetwornika temperatury). Zamienia on znak modyfikacji temperatury - na ogół dość mizerny - na mocniejszy sygnał elektryczny albo cyfrowy. Te drugie są bardziej uodpornione na możliwe zaburzenia, dzięki czemu możemy być spokojni, że w końcowym rozrachunku pompa umieszczona w piecu centralnego ogrzewania zadziała poprawnie i w dobrym momencie.
Notabene, to właśnie problemy z działaniem czujnika względnie przetwornika temperatury bywają najczęstszym generatorem przyzwań majstrów od ogrzewania. Warto zatem przy zakupie lub konserwacji pieca spojrzeć, czy zastosowane są w nim wartościowe części regulatora.

Tags: dom, ogrzewanie, pompa, elementy