Jak kocioł c.o. reguluje temperaturę? Zobacz, żeby dowiedzieć się, o co zapytać przy zakupie!

Posted on 18/08/2017 9:30am

W pełnym rozkwicie okres grzewczy. Dla tych, którzy osobiście odpowiadają za ogrzewanie domu, jest to okres częstego zaglądania do kotłowni. Postawiony w niej kocioł c.o.


zboże
Author: Marcin Polak
Source: http://www.flickr.com


jest naszym przymusowym towarzyszem. Dorzucanie do niego jest obowiązkiem przynajmniej dwa razy dziennie. Czy kiedykolwiek zastanowiliśmy się, jakim sposobem on działa?


węgiel
Author: Preston Rhea
Source: http://www.flickr.com


Teraźniejsze kotły mają możliwość kontroli ciepła, co oznacza, iż przy konkretnej wartości temperatury zamykany jest dopływ wody, tak by ciepło płynu w instalacji pokojowej nie przeszło wybranego poziomu. Do takowej kontroli potrzebny jest adekwatny czujnik temperatury (www.termoaparatura.com.pl/pl/article/91/Czujniki_termoelektryczne___Termopary). Ma on składniki reagujące na podniesienie (bądź obniżanie) ciepła, np. poprzez zmianę napięcia prądu w metalu wskutek przemian jego temperatury. Takowa informacja jest później przekazywana do adekwatnego regulatora, który odpowiada na nią określoną akcją.


Tego typu proces nie udałby się, gdyby nie połączony z czujką przetwornik temperatury (w temacie przetwornika temperatury). Zamienia on znak modyfikacji temperatury - na ogół dość mizerny - na mocniejszy sygnał elektryczny albo cyfrowy. Te drugie są bardziej uodpornione na możliwe zaburzenia, dzięki czemu możemy być spokojni, że w końcowym rozrachunku pompa umieszczona w piecu centralnego ogrzewania zadziała poprawnie i w dobrym momencie.
Notabene, to właśnie problemy z działaniem czujnika względnie przetwornika temperatury bywają najczęstszym generatorem przyzwań majstrów od ogrzewania. Warto zatem przy zakupie lub konserwacji pieca spojrzeć, czy zastosowane są w nim wartościowe części regulatora.

Tags: dom, ogrzewanie, pompa, elementy