Ile zarabiają w Polsce tacy fachowcy jak programiści?

Posted on 08/02/2023 7:28am

ProgRAMiści w Polsce są w stanie zarabiać naprawdę wiele. Ich przeciętna pensja wynosi czasami 3 razy więcej, niż średnie wynagrodzenie przeciętnego mieszkańca naszego kraju. Tak wynika z przygotowanego przez pewną agencję raportu, który bazuje na informacjach z pierwszego kwartału bieżącego roku.
Biała Nokia Lumia 800
Author: Hill+Knowlton Strategies
Source: Hill+Knowlton Strategies


Jest naturalnie dużo zmiennych, od których zależna jest ostateczna wysokość wynagrodzeń. Dla przykładu programista na umowie o pracę zarabia średnio 11000 zł brutto, natomiast taki, który posiada swoją działalność na zasadzie B2B: 12000 złotych netto. Jakiego rodzaju technologie są aktualnie najbardziej korzystne finansowo - w najwyższym stopniu korzystne finansowo są Spring (15 tysięcy zł) czy Angular (12 tysięcy brutto). Niezależnie od formy zatrudnienia bardzo atrakcyjną opcją od dużej ilości lat jest j. Java (aktualnie średnio jest to 11000 złotych brutto w przypadku umowy o pracę i nieco ponad 14000 złotych netto w przypadku B2B). Zarobki brutto wedle technologii w przypadku umowy o pracę to Angular od 9 do 15 tysięcy złotych, React od 9 do 14 tys., Java od 9 do 14000 zł, Net od do 14 tysięcy, Spring od 8 do 14 tysięcy, Python od 3000 do 13 tysięcy złotych, JavaScript od 8 do 13000, SQL od 8 do 13000, html od 9 do 13000 i PHP od 6 do ok. 10000 złotych.


Programista pobiera odmienne sumy w przypadku postaci współpracy, tzn. pobiera trochę mniejsze kwoty w przypadku pracy zdalnej i jego pensje różnią się od poziomu komplikacji. W obu przypadkach odmienność to parę tys. zł na miesiąc. Jeśli chodzi o to, jak rozpocząć swą przygodę z programowaniem, to programiści są bardzo dobrze opłacani, ponieważ są bardzo potrzebni w dzisiejszym świecie. Niestety nadal ich brakuje. Wynika to m.in. z tego, że obecnie utrzymuje się ogólne przeświadczenie, jako by nauka była ciężka oraz długotrwała.
To prawda, może taka być, a dodatkowo nie każdy się będzie sprawdzać na tym etacie, jednak osoby zainteresowane mogłyby skorzystać dla przykładu z bootcampów, takich jak te, które są przeprowadzane przez różne serwisy internetowe. W czasie tego typu bootcampu przygotowuje się kursantów do rozpoczęcia kariery na poziomie juniora.

Tags: serwis, RAM, typ