Dlaczego karty zbliżeniowe uznawane są za dosyć ryzykowne?

Posted on 19/03/2022 7:42am

Wbrew temu, co twierdzą instytucje finansowe, karta zbliżeniowa rodzaju PayPass nie jest za bezpieczna. W przypadku ich kradzieży złodzieje bez jakichkolwiek kłopotów płacą przy ich użyciu na rachunek bankowy właścicieli - zdarza się tak, że wykonują nawet kilkadziesiąt transakcji w trakcie tylko jednej godziny.


Jeżeli otrzymamy karty zbliżeniowe, możemy próbować zablokować funkcję przeprowadzania płatności drogą radiową.


pociąg
Author: My Online Estate Agent
Source: http://www.flickr.com


Jak ustalono, tego typu możliwość oferuje w Polsce wyłącznie jeden bank. Funkcji zbliżeniowej nie można by jednak zablokować logując się na stronę instytucji finansowej. Konieczne jest telefoniczne połączenie z BOK oraz rozmowa z konsultantem. Co więcej nie wystarczy wyłącznie zamówić dyspozycję zablokowania płatności bezdotykowej. Aby potwierdzić zamówienie, bank najczęściej wymaga wykonania dwóch wypłat z bankomatu (wartość wypłaty nie ma znaczenia) z dwóch różnych banków lub tablice korkowe z tzw. sieci bankomatowych. Dopiero po ich przeprowadzeniu, funkcja zbliżeniowa zostanie wyłączona. Będzie to operacja nieodwracalna. karty zbliżeniowej nie należy jednak wcale ukraść, aby pozbawić nas pieniędzy. Wystarczyłoby posłużyć się wyłącznie odpowiednim urządzeniem, dane potrzebne do transakcji można by po prostu skopiować z karty, którą nosimy w portfelu.
firma
Author: home thods
Source: http://www.flickr.com


Najlepszym, lecz jedynie częściowo efektywnym sposobem jest przechowywanie takiej karty zbliżeniowej w etui, które zatrzymuje fale radiowe oraz zabezpiecza w tego typu sposób przed zdalnym odczytem danych z karty. Takie futerały w wymiarach karty kredytowej można by nabyć już za parę złotych. Należy jednak pamiętać o tym, że karta jest zabezpieczona wyłącznie wtedy, kiedy jest usytuowana w etui.


Wyciągając ją dla przykładu, aby zapłacić, jesteśmy narażani na skopiowanie danych, żeby wykonać transakcję na nasze konto. Kartę moglibyśmy zabezpieczać także w swoim zakresie, dla przykładu nosząc ją owiniętą w folię aluminiową albo przechowując w przegródce z kartą mały fragment metalu o wielkości karty.

Tags: urządzenie, radio, karty, piec, właściciel