Czy warto mieć odkurzacz centralny?

Posted on 09/10/2019 12:00am

Modnym sprzętem AGD w każdym domu jest tak naprawdę odkurzacz. Te starsze modele odkurzaczy są bardzo na czasie, już od kilku lat na rynku dostępne są też odkurzacze centralne. Zdobywają one coraz potężniejszą popularność. Czym można się kierować w czasie kupowania właściwego z nich?

odkurzacz w domu
Author: Martin Abegglen
Source: http://www.flickr.com
Odkurzacz centralny to nie jedno urządzenie, które znamy od tak naprawdę wielu lat. Na odkurzacz centralny składa się cała instalacja, której najważniejszą częścią jest jednostka centralna i rury ssące zakryte w ścianach. Najważniejszym miejscem jednostki centralnej jest silnik, ważnym elementem jest też zbiornik na śmieci. Kurz, który zbieramy w czasie sprzątania wędruje rurami ssącymi konkretnie do tego zbiornika. W zwykłych odkurzaczach zbiorniki na kurz muszą być stale opróżniane. W zależności od powierzchni, którą odkurzamy trzeba wykonywać to czasem naprawdę często. Do plusów odkurzacza centralnego należy więc zaliczyć tak naprawdę znacznie rzadsze opróżnianie pojemnika na kurz. W przypadku odkurzacza centralnego zbiornik ten opróżnia się raz na pół roku.Pojawia się pytanie: kiedy najlepiej jest zamontować właśnie taki odkurzacz? Ze względów ekonomicznych najodpowiedniejszym momentem na montaż jest wznoszenie domu. Montaż urządzenia w już istniejącym jest mocno kłopotliwe. Należy wykonać sporo przeróbek, aby ukryć rury ssące (zalety odkurzaczy centralnych). Przekłada się to rzecz jasna na większe koszty. Użytkownicy odkurzaczy takiego pokroju naprawdę je sobie chwalą. Podkreślają, że są to urządzenia niezwykle ciche, a do tego przyjazne osobom z alergią. Dość sporą wadą jest koszt. Koszt naprawdę odpowiedniego odkurzacza sięga kilku tysięcy złotych. Ale pomimo wysokiej ceny ilość osób nastawionych je zainstalować cały czas się zwiększa. Powietrze, które zasysa odkurzacz nie osiada ponownie w pomieszczeniu.

odkurzanie pokoju
Author: Travis Wise
Source: http://www.flickr.com
Dla osób, które borykają się z alergią na roztocza kurzu domowego jest to jeden z najważniejszych argumentów. Nastawiając się na system odkurzacza centralnego należy pomyśleć, gdzie w jakim miejscu znajdzie się serce odkurzacza - przejdź do strony. Odkurzacz centralny to bez najmniejszych wątpliwości rewelacyjne rozwiązanie, które opłaca się rozważyć mimo naprawdę dużych kosztów, które jego instalacja pochłonie.

Tags: dom, AGD, Silnik, alergia