Co to jest awaryjne oświetlenie, jakie zadania spełnia i w jaki sposób się je projektuje.

Posted on 27/06/2022 2:34pm

W różnego rodzaju obiektach i budynkach niezwykle ważną sprawą jest odpowiednie bezpieczeństwo. Między innymi duży nacisk kładzie się na ochronę przeciwpożarową, oraz dobre oznakowanie dróg ewakuacyjnych.


Jednym z ważniejszych elementów przy takiej ochronie jest awaryjne oświetlenie, po niemiecku nazywane sicherheitsbeleuchtung. Pomimo że na co dzień nie zwraca się na nie uwagi, to pełni bardzo ważną rolę, jeżeli coś zaczyna się dziać. Jego głównym zadaniem jest zagwarantowanie właściwej widoczności w środku w sytuacji, jak coś będzie się działo z głównym zasilaniem. A sytuacja tego typu będzie miała miejsce na przykład przy pożarze, gdy często odłączenie prądu to jedna z podstawowych rzeczy jaką się wykonuje. Ale takie awaryjne oświetlenie przydaje się również w przypadkach, kiedy z jakiegoś innego powodu główne zasilanie zostanie odłączone.


oferta
Author: Liebherr
Source: Liebherr


Przepisy określają dość szczegółowo, jaką specyfikację powinno mieć tego typu zasilanie, i każdy notbeleuchtung hersteller, czyli jego producent musi się ich trzymać. Zasilanie awaryjne w oparciu o te przepisy podzielić można na trzy najważniejsze rodzaje, to znaczy oświetlenie drogi awaryjnej, strefy otwartej i strefy wysokiego ryzyka. Instalacja tego typu musi zostać zrealizowanaprzez osoby mające odpowiednie uprawnienia, a jej dopuszczenie do użytkowania uwarunkowane będzie wcześniejszymi dokładnymi testami.
Dodatkowo co jakiś czas musi ona przejść badania kontrolne, w czasie których jest kompleksowo sprawdzana.

Na tej stronie znajdują się warte zainteresowania informacje, ale sprawdź także inne tematyczne wątki, ponieważ one również na pewno Cię zaintrygują.

Przy jej projektowaniu warto współpracować z osobą od zabezpieczeń przeciwpożarowych, dzięki czemu wszystko stanowić będzie jedną spójną całość.

Tags: rzeczy, wagi, element