Co powinny posiadać chłodziarki, aby można było w nich przechowywać np. materiały łatwopalne?

Posted on 28/04/2021 7:08pm

Większość ludzi kupuje lodówki czy też zamrażarki dlatego, żeby móc w nich przechowywać przeróżne składniki spożywcze. Są jednak również tego typu przyrządy, w których naukowcy przechowują znacznie bardziej interesujące rzeczy.


Dla przykładu lodówka laboratoryjna czy szafka chłodnicza umożliwiają bezpieczne przechowywanie substancji wrażliwych na temperaturę, materiałów wybuchowych (lodówki laboratoryjne z ATEX) i łatwopalnych.
lodówka laboratoryjna
Author: Alterna


Mogłyby bywać one zaopatrzone w liczne funkcje zezwalające na optymalne magazynowanie delikatnych próbek, mieszanek chemicznych i surowców naukowych. Precyzyjny moduł elektroniczny umożliwia niezwykle precyzyjną regulację temperatury, a w złączeniu ze skuteczną izolacją oraz aktywnym systemem chłodzenia, gwarantuje najlepsze warunki przechowywania. W ofercie punktów sprzedaży, jakie specjalizują się w handlu takimi urządzeniami, obecne są chłodziarki laboratoryjne oraz szafki chłodnicze (CiK - serwis chillerów) o drzwiczkach pełnych lub szklanych.


Komora w takich chłodziarkach laboratoryjnych mogłaby być wyprodukowana z aluminium i ze stali nierdzewnej zgodnej z DIN 14301. W zależności od typu, surowcem stosowanym do wyprodukowania obudowy mogłaby być nierdzewna stal szlifowana bądź blacha pomalowana metodą proszkową. Wielkość tego typu urządzenia jest uzależniona od konkretnej opcji, zasadniczo mogą one przypominać zamrażalnik do zastosowań kuchennych, jednak mogą być np. szersze.
Co poniektóre wersje są wyposażone w mikroprocesorowy sterownik ciepłoty PID z kolorowym, dużym (5,7'') panelem dotykowym i proste i przyjazne dla użytkownika oprogramowanie. Atutem tego rodzaju sprzętów jest możliwość podłączenia do sieci Ethernet (umożliwia złączenie mnóstwa urządzeń i zarządzanie nimi z każdego komputera).

Tags: ekran, sprzęt, rozwiązanie