Co jest ważne jeśli chodzi o doskonałą iluminację świetlną przestrzeni miejskiej? Które kwestie są tu najważniejsze?

Posted on 10/02/2020 7:31am

Odpowiednie oświetlenie to coś co jest w stanie zmienić klimat każdego pokoju, mieszkania, lecz również miasta. Niektórym wydaje się, że miejskie oświetlenie to tylko jakieś latarnie i nic więcej jednak to światło jak i neony to ogromnie ważny element kreujący przestrzeń miejską po zmroku. Tego typu iluminacja oświetla przestrzeń ulic, skwerów osiedli, przestrzeni zielonych.

reklamy typu led
Author: 7 w d
Source: http://www.flickr.com
Tego typu iluminacja jest ozdobą dla miejskiej architektury takiej jak duże budowle, stare kamienice albo też mosty. Całość może zyskać nową, piękną formę po zmroku robiąc duże wrażenie. Pomimo dużego postępu wciąż jeszcze można w tej kwestii sporo osiągnąć. Co możemy uczynić ażeby przestrzeń miejska prezentowała się jeszcze lepiej?

Chyba dla każdego jasne jest, iż odpowiednie oświetlenie poprawia wygląd i klimat każdego miasta. Iluminacje świetlne nadają całkowicie innego oraz interesującego wyglądu. Zapewne wiele ludzi podziwia każdego roku ładne, związane ze świętami ozdoby. Często nie możemy się ich doczekać, uwielbiamy na nie patrzeć oraz pokonujemy czasami wiele kilometrów właśnie po to by móc je podziwiać. Mało kto ma świadomość tego ile kosztują takie ozdoby. Ile trzeba pracy by wszystko doskonale zaplanować. Nie myślimy wtedy o tym, iż normalne oświetlenie ulic wymaga równie dużo pracy tylko w dłuższym czasie. Tutaj ważny jest efekt długofalowy, a prócz wizualnego efektu końcowego istotne jest także coś jeszcze.

Jeśli mowa o oświetleniu miasta ogromnie istotna jest ekologia. W takim momencie doskonale sprawdzi się oświetlenie uliczne led. Latarnie takie zużywają mniejszą ilość energii. Można znacząco zmniejszyć koszty wiążące się z eksploatowaniem, konserwacją, wymianą lamp ulicznych. Tego typu oszczędności są bez wątpienia czymś poszukiwanym w budżecie miasta.Do oświetlenia fragmentów zabudowy, małych uliczek, miejsc z rzadka odwiedzanych przez ludzi doskonale nadadzą się naświetlacze led z czujnikiem ruchu. Pozwolą one na zużywanie energii jedynie wtedy gdy jest to potrzebne, zmniejszając tym samym całkowite zużycie prądu. Samorządy w miastach z roku na rok wciąż bardziej są świadome tego jak ważne ma znaczenie oświetlenie jak mowa o estetycznej stronie miast. Wypośrodkowanie między estetyką oraz pięknym efektem, a kosztami, jakie trzeba ponieść jest czymś bardzo trudnym do osiągnięcia, ale na szczęście wykonalnym.

Tags: LED, oświetlenie, ozdoby, ekologia, architektura