Automatyka - co warto wiedzieć?

Posted on 07/05/2022 8:47am

Rozwój technologiczny jest bez wątpienia ciągiem wydarzeń, który sporo korzyści przyniósł ludzkości. Istnieją mimo to ludzie, którzy zauważają ciemne strony. Nie odpowiada im to, że chociażby podczas produkcja człowiek przestaje być nieodzowny.
Urządzenie zarządzające energią Salus 091RF
Author: Intro Media
Source: Intro Media
Automatyka przemysłowa pojawiła się w pierwszych latach minionego stulecia. Jako pierwszy seryjną produkcję aut osobowych zastartował potężny amerykański przedsiębiorca, Henry Ford. Aktualnie sporo fabryk woli postawić w hali wytwórczej nowoczesne maszyny, niż opłacać więcej ludzi. W wielu branżach nie pracuje już masa drobnych pracowników, a nieduża kadra kontrolerów, moderujących całość i obsługujących komputery.

Można się z tymi narzekaczami kłócić, bo nie można powstrzymywać rozwoju automatyki. To nieunikniona sprawa. Poza tym powinno się spojrzeć na zalety tej techniki. Zautomatyzowane zabezpieczenia przeciwpożarowe uchroniły już tysiące ludzi przed końcem życia w pożarze.

strona główna - ww.afg.poznan.pl
Source: http://www.afg.poznan.pl/
Egzemplifikacji takich maszyn jest dużo. Można tu opisać zautomatyzowane sterowanie grodziami przeciwpożarowymi, które zatrzaskują się w sytuacji rozpoczęcia się pożaru, by nie rozprzestrzeniał się do kolejnych pomieszczeń. Ludzkość wiele zawdzięcza także wykrywaczom dymu, które automatycznie uruchamiają natryski gaśnicze w pomieszczeniach, w których pojawia się niebezpieczny dym.
centrala przeciwpożarowa
Author: D+H
Source: D+H
Dym jest dużo groźniejszy, niż sam żar, szczególnie w halach fabrycznych, gdzie składuje się tony szkodliwych materiałów. Ich spalanie może wydzielić szkodliwe toksyny, umiejące zabić człowieka bardzo szybko.

Zainteresował Cię artykuł?! Napisaliśmy specjalnie dla ciebie dodatkowe info, więc zobacz szczegółowy tekst na ten temat!

Każdy większy hangar fabryczny bądź skład muszą być wzbogacone w klapy dymowe, które w przypadku zaprószenia ognia otwierają się na automacie, by wypuścić dym na zewnątrz budynku. Systemy odcięć ogniowych tutaj:
Na koniec artykuły drobna ciekawostka, powiązana z automatyzacją. Rok temu we Wrocławiu skonstruowano jeden z najwyższych budynków w Polsce – Sky Tower. Wieżowiec ten posiada automatycznie zamykające się okna podczas burzy. Automatyzacja zabezpiecza przed szkodami w postaci rozbitych szyb, gdyż wicher na wysokości powyżej 200 metrów może wiać z niebezpieczną prędkością.

Tags: ciekawostki, automatyka, Ford, człowiek, natryski, produkcji, Sky Tower, wysokość