Aparat cyfrowy - poradnik zakupowy

Posted on 08/07/2022 7:39am

Mnóstwo osób jest przekonanych, iż nie ma lepszego aparatu aniżeli lustrzanka. To fakt - zawodowcy z zasady korzystają z nich, dlatego że te są w wyższym stopniu wytrzymałe na trudy pracy, prędkie, bezawaryjne.


czasy się jednakże zmieniają, sprzęt cyfrowy jest coraz to lepszy a także bardziej dostępny. Lustrzankę plus obiektywy makro możemy dziś zakupić nieraz taniej, aniżeli aparat kompaktowy. Rzecz jasna nie profesjonalny model, lecz przyzwoity amatorski aparat z lustrem.

Zaciekawił Ci się taki artykuł? Jeżeli tak, to nim wyłączysz komputer, kliknij najpierw tutaj - ta witryna dzierżawa automatów do gier też z pewnością przypadnie Ci do gustu!

To powoduje, iż po kamery lustrzane sięgają również amatorzy, którzy następnie narzekają na obsługę aparatu. Kamery lustrzane posiadają bowiem niezaprzeczalne zalety, ale także wady, lub raczej cechy, które nie każdemu muszą odpowiadać. Niekiedy lepiej sięgnąć zatem po kompaktowy aparat. Albo kupić bezlusterkowca - coraz bardziej modny typ aparatu.
mężczyzna
Source: flickr.com


Jakość zdjęć w ogromnej mierze zależy od matrycy światłoczułej w urządzeniu, a szczególnie rozmiaru pikseli na tej matrycy. Im ogromniejsze piksele, tym z zasady wyższa jakość fotografii, wyższa czułość na światło. Rozmiar pikseli zależy również od formatu matrycy a także od ich zagęszczenia na jej powierzchni. A więc wniosek jest jeden - im większa matryca a także piksele, tym wyższa jakość zdjęć, szczególnie w słabym oświetleniu. Aparaty cyfrowe mają rozmaite rozmiary matryc, jednakże prym tu wiodą lustrzanki a także większa część bezlusterkowców. Amatorskie urządzenia zwykle oferują sensory formatu APS-C.


Istnieją również kompakty z tak dużymi matrycami, są to jednak nieliczne i drogie modele. Jeżeli pomimo wszystko wolimy zakupić kompaktowy aparat, zwróćmy uwagę na kamery z matrycami typu BSI CMOS - będą one w wyższym stopniu czułe na naświetlenie.

Tags: czas, eksperci, kupić